Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej 2014
Program: „Uczenie się przez całe życie” Comenius - Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej (projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej - Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji).
Kurs: Language Learning, Fun & Games: Methodology for Primary School
Organizator: Syddansk Erhvervsskole w Executive Training Institute Malta
Czas trwania: 17.02 – 21.02.2014r.
Informacje o międzynarodowym kursie dla nauczycieli znalazłyśmy na stronie www.comenius.pl. Następnie wypełniłyśmy wniosek, który złożyłyśmy do Narodowej Agencji FRSE w Warszawie. Po zatwierdzeniu wniosku otrzymałyśmy dofinansowanie obejmujące: koszty utrzymania, koszty podróży oraz opłatę za udział w kursie.
Do udziału w szkoleniu przygotowywałyśmy się poprzez zapoznanie się ze szczegółowym programem oraz założeniami szkolenia przesłanymi przez organizatorów kursu, a także dodatkowymi informacjami dostępnymi na stronie internetowej instytucji prowadzącej szkolenie.
W w/w kursie, oprócz Polaków, uczestniczyli również obywatele: Czech, Francji, Łotwy, Danii, Finlandii, Szwecji i Portugalii. Szkoła organizująca kurs – Executive Training Institute Malta – przyjęła nas bardzo ciepło. Josianne Pisani, nasza mentorka była świetnie przygotowana do zajęć, chętna do pomocy i wsparcia. Na zajęciach panowała bardzo przyjazna atmosfera. Uczyliśmy się głównie przez zabawę, gry dydaktyczne, piosenki, filmiki, dramę, warsztaty i prezentacje multimedialne z użyciem Internetu. Dominowały metody aktywizujące, które najczęściej wykorzystuje się w młodszych klasach szkoły podstawowej. Na zakończenie kursu otrzymaliśmy wszystkie materiały dydaktyczne wykorzystane podczas warsztatów.
Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej to świetny sposób by wzbogacić swój warsztat pracy i wzbudzić nowy zapał w sobie i uczniach. To niezwykły zastrzyk energii i motywacji do kreatywnej pracy. To wspaniały projekt, który przyczynia się do podniesienia jakości kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Jesteśmy bardzo zadowolone z jakości kursu, nabytych umiejętności, nawiązania nowych znajomości z nauczycielami z różnych zakątków Ziemi, możliwości całkowitego „zanurzenia się” w kulturę i użycia „żywego” języka, co nie może się równać z odbywaniem podobnego szkolenia w kraju.
Możliwość porównania sposobu pracy z innymi nauczycielami wyzwoliła w nas chęć dalszego doskonalenia się i pozostania w kontakcie z grupą nauczycieli, która być może zaowocuje nowymi projektami edukacyjnymi, które pozwolą nam jeszcze lepiej promować naukę języka angielskiego i wprowadzenia wymiaru europejskiego w naszej placówce.
Poznaliśmy szeroki wachlarz ćwiczeń, technik i strategii zaprojektowanych tak, by maksymalnie zmotywować i zaktywizować uczniów do pracy na lekcjach, czyniąc je przez to nie tylko atrakcyjniejszymi, ale i dostosowanymi do potrzeb i oczekiwań dzisiejszej edukacji.
Po powrocie z kursu, przeprowadziłyśmy szkolenie Rady Pedagogicznej . Zapoznałyśmy uczestników z tematyką i celami kursu, w którym uczestniczyłyśmy. Przybliżyłyśmy wszystkim różnorodność i bogactwo kulturowe Malty. Przedstawiłyśmy efekty naszej pracy: ćwiczenia, scenariusze zajęć, użyteczne strony internetowe.
Zarówno klasach szkoły podstawowej jak i wybranych klasach gimnazjum, podczas swoich zajęć języka angielskiego i rosyjskiego, a także kształcenia zintegrowanego stosowałyśmy metody i formy pracy z zastosowaniem gier i zabaw, z którymi zapoznałyśmy się podczas kursu. Uatrakcyjniły one zajęcia oraz sprawiły, że przeznaczony do opanowania materiał był łatwiejszy do zapamiętania.
Lista przydatnych linków
www.learnenglishkids.britishcouncil.org
www.teachers-direct.co.uk/resources
www.superteacherworksheets.com
www.scoop.it/t/creating-newspapars-in-the-classroom
Szkolenie na Malcie - Comenius 2014
opracowały
M.Gizak i A.Niedziółka