Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest to program Centrum Pozytywnej Edukacji rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia i adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Celem programu jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, radzenia sobie ze stresem, przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie, budowanie poczucia własnej wartości i prawidłowej samooceny. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia:
? Apteczka skarbów – jak leczyć rany duszy?
Optymizm – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
Przyjaźń – okazuj miłość i przyjaźń.
Kreatywność – ucz się całe życie.
Wytrwałość – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans.
Zdrowie fizyczne – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie.
Szczerość – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia.
Życzliwość – próbuj zrozumieć i wspierać innych.
Wdzięczność – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka.
Marzenia – wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!
W ramach Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej, można dostrzec efekty i zmiany w samopoczuciu zarówno uczniów, jak i nauczyciela. Istotą procesu kształcenia i wychowania jest tworzenie warunków do harmonijnego rozwoju wszystkich sfer osobowości każdego ucznia, a dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne dziecka wpływają na jego motywację do nauki i zwiększenie możliwości poznawczych, co przełoży się również na podniesienie wyników w nauce.