PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
publicznego Przedszkola w Strzale
Podstawa prawna:
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020r. poz.322,374, 567 i 1337
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
§1
Procedura organizacji opieki w przedszkolu
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przedszkolnej przyporządkowani są w miarę możliwości organizacyjnych stali opiekunowie.
- Nie należy angażować w miarę możliwości organizacyjnych w zajęcia opiekuńcze nauczycieli i innych pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci, a w przypadku grupy integracyjnej – nie więcej niż 20 (w tym nie więcej niż 5 dzieci niepełnosprawnych).
- Maksymalną liczbę dzieci w poszczególnych grupach ustala się z uwzględnieniem następujących wytycznych:
a) powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci powinna wynosić co najmniej 15 m2. W przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia, które jest przeznaczone na zbiorowy pobyt dzieci ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia która przypada na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5m2
b) Do ww. przestrzeni nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno- sanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej ich powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w przedszkolu rodzic/opiekun za zgodą dyrektora przedszkola może przebywać na terenie przedszkola z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Ogranicza się dzienną liczbę rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w przedszkolu do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.
- Z sali, w której przebywają dzieci usunięte są przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Pozostałe przedmioty np. przybory sportowe wykorzystywane do zajęć (piłki, skakanki, obręcze itp.) są dokładnie myte, czyszczone lub dezynfekowane w miarę potrzeb.
- Sala jest wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw, a w razie konieczności także w czasie zajęć.
- W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci w przedszkolu (np. różne godziny przyjmowania grup do przedszkola, rożne godziny zabawy na dworze).
- Dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich – optymalnie na terenie Zespołu Oświatowo- Wychowawczego w Strzale, a gdy nie ma takiej możliwości, wychodzą na pobliskie tereny rekreacyjne.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku czyści się regularnie z użyciem detergentu lub dezynfekuje, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Pracownicy oraz dzieci regularnie myją ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Nauczyciele organizują pokaz właściwego mycia rąk, przypominają o myciu rąk i dają przykład.
- Dzieci korzystają wyłącznie z ręczników papierowych oraz nie myją zębów w przedszkolu.
- W miarę możliwości pracownicy przedszkola starają się zachować 1,5 m dystansu społecznego między sobą w każdej przestrzeni przedszkola.
- W specjalnie przygotowanym protokole dokumentuje się wszelkie prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych, poręczy klamek, powierzchni płaskich, stołów, krzesełek, zabawek, włączników, toalet, pomieszczeń do przygotowywania posiłków. Dezynfekcja przeprowadzana jest ściśle według zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Czynności te mają być wykonywane tak aby dzieci nie wdychały oparów środków służących do dezynfekcji.
- W przedszkolu ogranicza się przebywanie osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe)
- Na terenie placówki zostało wyznaczone miejsce do izolacji dzieci i osób z niepokojącymi objawami. (Odizolowane dziecko cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców).
- W razie konieczności (np. podczas zabiegów higienicznych) personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy przedszkola korzystają z rękawic jednorazowych, maseczek oraz fartuchów ochronnych.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zostają powieszone instrukcje prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk- instrukcje. Nauczyciel codziennie przypomina dzieciom o konieczności częstego i dokładnego mycia rąk zgodnie z instrukcją oraz nadzoruje prawidłowe wykonywanie czynności higienicznych przez dzieci.
- Bezpośrednie konsultacje nauczycieli z rodzicami są zawieszone do czasu zniesienia zakazów epidemicznych. W przypadku potrzeby porozmawiania z nauczycielem kontakt odbywa się drogą telefoniczną, środkami komunikacji internetowej lub po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem z zachowaniem wymagań sanitarno-epidemiologicznych.
§2
Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola, innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Przed wejściem do budynku należy obowiązkowo dezynfekować ręce, rekomenduje się noszenie maseczek osłaniających usta i nos oraz zakładać rękawiczki jednorazowe.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej przedszkola, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem/ dziećmi.
- W przypadku grup dzieci trzyletnich w czasie przyprowadzania i odbioru jeden opiekun może wejść dalej niż przestrzeń wspólna (do szatni). (Dzieci wraz z opiekunami wchodzą do przedszkola w trybie rotacyjnym – maksymalnie 3 dzieci jednocześnie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m). Powyższe zalecenie dotyczy jedynie miesiąca wrzesień. Po upływie wskazanego terminu, rodzice/opiekunowie stosują się do zaleceń zawartych w punkcie 5.
- Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecka termometrem bezdotykowym w przypadku wystąpienia niepokojących objawów oraz odnotowanie temperatury w specjalnej karcie.
- Dzieciom nie wolno zabierać do przedszkola i z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów i zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich sytuacjach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie/ pranie/ dezynfekcję zabawki).
- Dzieci są odbierane od rodziców przez pracownika przedszkola.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy chorobowe, zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu, z zapewnieniem minimum 2m odległości od innych osób, a rodzice zostaną niezwłocznie poinformowani w celu pilnego odbioru dziecka z przedszkola.
- Rodzice/opiekunowie dziecka są zobowiązani do uzgodnienia z przedszkolem sposobów szybkiej komunikacji.
§3
Procedura przygotowania oraz podawania posiłków
- Produkty zakupione do przygotowania posiłków należy bezwzględnie dezynfekować (dotyczy także opakowań).
- Wszelkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków wykonywane są w maseczce ochronnej, fartuchu oraz rękawicach jednorazowych.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.
- Wszelkie powierzchnie w kuchni oraz zmywalni zostają zdezynfekowane specjalnie przeznaczonym środkiem po każdorazowym użyciu.
- W przypadku dzieci korzystających ze stołówki posiłki zostają wydawane zmianowo.
- Czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł odbywa się po każdym posiłku i po każdej grupie.
- Wyłącza się źródełka wody pitnej.
- Przed i po posiłku dzieci myją ręce wodą z mydłem.
§4
Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola
- Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownicy nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
- Należy na bieżąco śledzić informacje Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujące przepisy prawa.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie przedszkola stosuje się zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego:
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- W stosunku do tych osób, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora przedszkola, zaś dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.