Szkolno-Środowiskowy Klub Turystyki Kwalifikowanej
skkt PTTK Tuptuś w ZOW w Strzale
Początki skkt PTTK Tuptuś sięgają ostatniej dekady XX wieku - praca w ramach KTK “Doktorek”. 24 listopada 2000 roku Prezes Oddziału PTTK Podlasie - Anna Kirchner wykładem podczas uroczystego spotkania zainaugurowała pracę Szkolno-Środowiskowego Klubu Turystyki Kwalifikowanej “Tuptuś” przy Zespole Oświatowym w Strzale. Możliwe było to dzięki zaangażowaniu Marii Głowackiej – opiekuna koła i Teresy Rypiny – dyrektora Szkoły. Wkrótce do pracy jako opiekun dołączył Krzysztof Leszczyński. Po przejściu pani Teresy Rypiny na emeryturę dyrektorem Zespołu Oświatowo - Wychowawczego i patronem Tuptusia została pani Marzenna Wyrębiak. Działalność Tuptusia od początku koncentrowała się na pracy z młodzieżą.
Warto wiedzieć
TRInO - Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację - to imprezy z mapą i/lub kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych
i rowerzystów, również osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia
w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).Udział w imprezach na orientację, w tym również turystyczno-rekreacyjnych TRInO polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi (PK), którymi są różne obiekty stałe według dowolnie wybranej przez uczestnika (zespół) trasy. Swoją obecność na właściwym punkcie kontrolnym uczestnik (zespół) potwierdza sam poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu do karty startowej. Na trasach TRInO punktami kontrolnymi są konkretne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe), do których zostały ułożone szczegółowe pytania. Potwierdzenie obecności przy punkcie (potwierdzenie PK) odbywa się poprzez wpisanie odpowiedzi na zadane pytanie - wynikające z dokładnej obserwacji danego obiektu lub sąsiadującego z nim terenu. Istotne jest więc odnalezienie właściwego miejsca (PK).
Sposób postępowania
Uczestnik (zespół, np. rodzina, grupa szkolna) zainteresowany przebyciem trasy - pobiera i/lub drukuje materiały startowe (ew. zaznacza na własnej mapie) i w dowolnym czasie przechodzi trasę przez zaznaczone miejsca, dokonując potwierdzeń punktów kontrolnych poprzez wpisanie na kartę startową odpowiedzi na pytania zgodnie z ich opisem dołączonym do mapy. Opis do mapy zawiera szczegółowe pytania, na które uczestnik/zespół musi odpowiedzieć poprzez obserwację danego obiektu i wpisać odpowiedź na kartę startową. Trasę można pokonywać w dowolnym kierunku i potwierdzać PK w dowolnej kolejności. Start i Meta zwykle są umowne (trasy można zaczynać i kończyć w dowolnym miejscu, a nawet pokonywać je w kilku turach).
Wypełnioną kartę startową (zawierającą odpowiedzi do punktów kontrolnych) uczestnik (zespół) dostarcza do organizatorów. Uczestnik może otrzymać potwierdzenie udziału w TRInO, które może posłużyć do potwierdzenia odznak turystycznych: Odznaki Imprez na Orientację lub innych dyscyplin turystyki kwalifikowanej (np. krajoznawcze, itp.). Jeżeli uczestnik wyraża zgodę – jego imię i nazwisko pojawi się na publikowanej liście osób, które przebyły daną trasę (po wyrażeniu zgody na publikację danych osobowych lub np. nazwy zespołu).Za przebycie odpowiedniej ilości tras możliwe jest zdobycie odznaki TRInO zgodnie z jej regulaminem. Odznaka posiada 7 stopni i można ją zdobyć za udział w turystyczno-rekreacyjnych InO.
Rozwój TRInO odbywa się przy udziale członków skkt Tuptuś.
Kontynuacja Projektu obejmuje realizację kolejnych tras TRInO w różnych miejscowościach i miejscach na terenie całej Polski, a także poza granicami. Nadbużańska Lokalna Organizacja Turystyczna działająca na terenie wschodniego Mazowsza - w obszarze dorzecza rzeki Bug. NLOT i PTTK prowadzi aktywną działalność na rzecz poprawy infrastruktury turystycznej, tworzenia lokalnego systemu informacji turystycznej promującego produkt turystyczny regionu. Z ich inicjatywy powstał system ponad 40 tras TRInO w Dolinie Bugu. Więcej informacji na stronie www.trino.pttk.pl. Aby poznać niezwykłe przewodniki - wejdź do zakładki Trasy - Dolina Bugu na wskazanej stronie www. Większość trasy opracowali przodownicy InO PTTK: Barbara Szmyt, Dariusz Walczyna i Dariusz Mazurek (animatorzy projektu).